> ITA Tennis Homepage > Events > Oracle ITA National Fall Championships > 2017 Qualifiers

Oracle ITA National Fall Championships-2017-06-06

2017 Oracle ITA National Fall Championships
Indian Wells Tennis Garden - Indian Wells, CA
JW Marriott Desert Springs Resort & Spa - Palm Desert, CA
Nov. 1-5, 2017

Men
Singles

Brandon Holt, USC - Oracle ITA Masters champion
Mitch Harper, Virginia Tech - Milwaukee Tennis Classic champion
Alexis Galarneau, North Carolina State - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships quarterfinalist
Martin Redlicki, UCLA - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships quarterfinalist
Petros Chrysochos, Wake Forest - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships quarterfinalist
Thomas Laurent, Oregon - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships quarterfinalist
Eduardo Mena, Tennessee Tech - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships quarterfinalist
Johannes Ingildsen, Florida - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships consolation finalist
Valentine Vacherot, Texas A&M - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships consolation finalist
Kiranpal Pannu, Columbus State - ITA Oracle Cup Division II champion
Mohanad Al Houni, Gustavus Adolphus - ITA Oracle Cup Division III champion
Kevin Konfederak, Georgia Gwinnett - ITA Oracle Cup NAIA champion
Marcus Walters, Tyler JC - ITA Oracle Cup JUCO champion
Henry Patten, UNC-Asheville - Carolina Regional finalist
Alex Favrot, Clemson - Carolina Regional finalist
Walker Duncan, Georgia - Southeast Regional finalist
Wayne Montgomery, Georgia - Southeast Regional finalist
Mike Pervolarakis, Portland - Northwest Regional finalist
Jack Malloy, California - Northwest Regional finalist
Benjamin Hannestad, Arizona State - Southwest Regional finalist
Nicolas Moreno de Alboran, UCSB - Southwest Regional finalist
Sean Hill, BYU - Mountain Regional finalist
Ricky Hernandez Tong, New Mexico - Mountain Regional finalist
Leonardo Telles, Texas - Texas Regional finalist
Johannes Schretter, Baylor - Texas Regional finalist
Stefan Milicevic, Minnesota - Central Regional finalist
Toby Boyer, Nebraska - Central Regional finalist
Runhao Hua, Michigan - Midwest Regional finalist
Alex Knight, Michigan - Midwest Regional finalist
Victor Pham, Columbia - Northeast Regional finalist
Daniel Valent, Vanderbilt - Ohio Valley Regional finalist
Timo Stodder, Tennessee - Ohio Valley Regional finalist
Strahinja Rakic, Mississippi State - Southern Regional finalist
Giovanni Oradini, Mississippi State - Southern Regional finalist
Aswin Lizen, Virginia - Atlantic Regional finalist
Alexandre Ribeiro, Virginia Tech - Atlantic Regional finalist
Alfredo Perez, Florida - At-Large selection
Constantin Schmitz, Tulane - At-Large selection
Emil Reinberg, Georgia - At-Large selection
William Bushamuka, Kentucky - At-Large selection
Harrison Scott, Texas - At-Large selection
Guy Iradukunda, Florida State - At-Large selection
Skander Mansouri, Wake Forest - At-Large selection
Jordi Arconada, Texas A&M - At-Large selection
Ferran Calvo, Oklahoma - At-Large selection
Lucas Poullain, Florida State - At-Large selection
Kyle Seelig, Ohio State - At-Large selection
Michael Geerts, Arizona State - At-Large selection
Ewan Moore, Tulane - At-Large selection
Tim Sandkaulen, Ole Miss - At-Large selection
Jan Zielinski, Georgia - At-Large selection
Ryo Matsumura, Kentucky - At-Large selection
Jackie Tang, Columbia - At-Large selection
John McNally, Ohio State - At-Large selection
Logan Staggs, UCLA - At-Large selection
Billy Griffith, California - At-Large selection
Alex Knaff, Florida State - At-Large selection
Alex Lebedev, Notre Dame - At-Large selection
Sameer Kumar, Stanford - At-Large selection
Adam Moundir, Old Dominion - At-Large selection
Jimmy Bendeck, Baylor - At-Large selection
Nuno Borges, Mississippi State - ITA Wild Card
JJ Wolf, Ohio State - ITA Wild Card
Bjoern Peterson, Baylor - Oracle Wild Card

Doubles
McClain Kessler/Duarte Vale, Florida - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships semifinalist
Johannes Ingildsen/Alfredo Perez, Florida - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships semifinalist
Will Little/Johannes Schretter, Baylor - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships semifinalist
Jose Garcia/Lucas Poullain, Florida State - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships consolation finalist
Christopher Kougoucheff/Parker Wynn, Louisville - Saint Francis Health System ITA Men's All-American Championships consolation finalist
Kevin Konfederak/Gilad Berman, Georgia Gwinnett - ITA Oracle Cup champions
Christian Seraphim/Julian Zlobinsky, Wake Forest - Carolina Regional champions
Robert Loeb/Jan Zielinski, Georgia - Southeast Regional champions
Cormac Clissold/Thomas Laurent, Oregon - Northwest Regional champions
Benjamin Hannestad/Tim Ruehl, Arizona State - Southwest Regional champions
Tim Handel/Ruben Montano, Northern Arizona - Mountain Regional champions
Jackson Cobb/Alexander Sendegeya, Texas Tech - Texas Regional champions
Matic Spec/Felix Corwin, Minnesota - Central Regional champions
Josef Dodridge/Chema Carranza, Wisconsin - Midwest Regional champions
Aziz Kijametovic/Francois Musitelli, Old Dominion - Atlantic Regional champions
Zvonimir Babic/Filip Kraljevic, Ole Miss - Southern Regional champions
Jack Lin/William Matheson, Columbia - Northeast Regional champions
Oliver Crawford/Chase Perez-Blanco, Florida - At-Large selection
Billy Griffith/JT Nishimura, California - At-Large selection
Victor Pham/Jackie Tang, Columbia - At-Large selection
Alexis Galarneau/Michael Ogden, North Carolina State - At-Large selection
Billy Rowe/Lachlan McPhee, Vanderbilt - At-Large selection
Alexander Knight/Runhao Hua, Michigan - At-Large selection
Niclas Braun/Trevor Foshey, Mississippi State - At-Large selection
Peter Trhac/David Felix, Idaho State - At-Large selection
Mitch Harper/Henrik Korsgaard, Virginia Tech - At-Large selection
Leo Telles/Rodrigo Banzer, Texas - At-Large selection
Colter Decoste/Linus Bergevi, Stetson - At-Large selection
Akram El Sallaly/Bernardo Oliveira, Pacific - At-Large selection
Skander Mansouri/Petros Chrysochos, Wake Forest - At-Large selection
Wayne Montgomery/Walker Duncan, Georgia - At-Large selection
Alex Favrot/Simon Baudry, Clemson - Oracle Wild Card

Women
Singles

Alle Sanford, North Carolina - Oracle ITA Masters champion
Sinead Lohan, Miami - Milwaukee Tennis Classic champion
Christina Rosca, Vanderbilt - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Andrea Lazaro, Florida International - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Gabby Smith, USC - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Fernanda Contreras, Vanderbilt - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Stacey Fung, Washington - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Gabriela Talaba, Texas Tech - Riviera/ITA Women's All-American Championships quarterfinalist
Anastasia Rychagova, Kansas - Riviera/ITA Women's All-American Championships consolation finalist
Lily Miyazaki, Oklahoma - Riviera/ITA Women's All-American Championships consolation finalist
Sonja Larsen, Barry - ITA Oracle Cup Division II champion
Eudice Chong, Wesleyan - ITA Oracle Cup Division III champion
Camille Gbaguidi, SCAD - ITA Oracle Cup NAIA champion
Tamara Arnold, Tyler JC - ITA Oracle Cup JUCO champion
Marianna Petrei, Idaho - Mountain Regional finalist
Linda Haung, Colorado - Mountain Regional finalist
Bianca Turati, Texas - Texas Regional finalist
Petra Granic, Texas - Texas Regional finalist
Chiara Lommer, Michigan - Midwest Regional finalist
Shiori Fukuda, Ohio State - Midwest Regional finalist
Justina Mikulskyte, Kentucky - Ohio Valley Regional finalist
Sylvia Ambrosio, Purdue - Ohio Valley Regional finalist
Natalie Novotna, Virginia Tech - Atlantic Regional finalist
Rosie Johanson, Virginia - Atlantic Regional finalist
Michaela Gordon, Stanford - Northwest Regional finalist
Emily Arbuthnott, Stanford - Northwest Regional finalist
Ashley Lahey, Pepperdine - Southwest Regional finalist
Mayar Sherif, Pepperdine - Southwest Regional finalist
Vladica Babic, Oklahoma State - Central Regional finalist
Debbie Vogasari, Kansas - Central Regional finalist
Gabriela Knutson, Syracuse - Northeast Regional finalist
Stephanie Schrage, Princeton - Northeast Regional finalist
Lauren Proctor, Winthrop - Carolina Regional finalist
Samantha Harris, Duke - Carolina Regional finalist
Arianne Hartono, Ole Miss - Southern Regional finalist
Taylor Russo, Auburn - Southern Regional finalist
Katarina Jokic, Georgia - Southeast Regional finalist
Anna Danilina, Florida - Southeast Regional finalist
Kate Fahey, Michigan - ITA Wild Card
Elena Christofi, Georgia - ITA Wild Card
Theresa Van Zyl, Baylor - Oracle Wild Card
Ena Shibahara, UCLA - At-Large selection
Karla Popovic, California - At-Large selection
Jessie Aney, North Carolina - At-Large selection
Sara Daavettila, North Carolina - At-Large selection
Estela Perez-Somarriba, Miami - At-Large selection
Brooke Austin, Florida - At-Large selection
Kaitlyn McCarthy, Duke - At-Large selection
Felicity Maltby, Texas Tech - At-Large selection
Leolia Jeanjean, Arkansas - At-Large selection
Marie Leduc, Clemson - At-Large selection
Olivia Hauger, California - At-Large selection
Marta Gonzalez, Georgia - At-Large selection
Alexa Graham, North Carolina - At-Large selection
Paige Hourigan, Georgia Tech - At-Large selection
Veronica Miroshnichenko, Loyola Marymount - At-Large selection
Maria Kononova, North Texas - At-Large selection
Anna Bright, California - At-Large selection
Ayan Broomfield, UCLA - At-Large selection
Celia Ruiz, ECU - At-Large selection
Aleksandra Zenovka, TCU - At-Large selection
Eva Marie Voracek, Loyola Marymount - At-Large selection
Kelly Chen, Duke - At-Large selection
Miranda Ramirez, Syracuse - At-Large selection

Doubles
Gabriela Knutson/Miranda Ramirez, Syracuse - Riviera/ITA Women's All-American Championships semifinalist
Ellyse Hamlin/Kaitlyn McCarthy, Duke - Riviera/ITA Women's All-American Championships semifinalist
Kelly Chen/Samantha Harris, Duke - Riviera/ITA Women's All-American Championships semifinalist
Sarah Dvorak/Sabrina Federici, Texas Tech - Riviera/ITA Women's All-American Championships semifinalist
Morgan Coppoc/Elena Christofi, Georgia - Riviera/ITA Women's All-American Championships consolation finalist
Eudice Chong/Victoria Yu - ITA Oracle Cup champions
Julia O'Loughlin/Hada Chang, Denver - Mountain Regional champions
Wendy Zhang/Lindsey Hodge, Rice - Texas Regional champions
Erin Larner/Maddie Lipp, Northwestern - Midwest Regional champions
Mami Adachi/Akvile Parazinskaite, Kentucky - Ohio Valley Regional champions
Meghan Kelley/Rosie Johanson, Virginia - Atlantic Regional champions
Alyssa Tobita/Shweta Sangwan, Oregon - Northwest Regional champions
Jada Hart/Gabby Andrews, UCLA - Southwest Regional champions
Vladica Babic/Sofia Blanco, Oklahoma State - Central Regional champions
Abigail Chiu/Julia Schroeder, Dartmouth - Northeast Regional champions
Jessie Aney/Alexa Graham, North Carolina - Carolina Regional champions
Natalie Suk/Sabina Machalova, Ole Miss - Southern Regional champions
Ulyana Grib/Maryna Veksler, Florida International - Southeast Regional champions
Katarina Jokic/Mariana Gould, Georgia - ITA Wild Card
Anna Sanford/Olivia Sneed, Ohio State - ITA Wild Card
Veronica Miroshnichenko/Eva Marie Voracek, Loyola Marymount - Oracle Wild Card
Paige Hourigan/Kenya Jones, Georgia Tech - At-Large selection
Alex Chatt/Lee Or, Northwestern - At-Large selection
Sara Daavettila/Alle Sanford, North Carolina - At-Large selection
Guilia Pairone/Leolia Jeanjean, Arkansas - At-Large selection
Dani Wagland/Marta Perez, Texas - At-Large selection
Anna Rogers/Claudia Wiktorin, North Carolina State - At-Large selection
Tamuna Kutubidze/Maria Kononova, North Texas - At-Large selection
Arianne Hartono/Alexa Bortles, Ole Miss - At-Large selection
Karla Popovic/Olivia Hauger, California - At-Large selection
Shiori Fukuda/Maria Tyrina, Ohio State - At-Large selection
Emily Arbuthnott/Michaela Gordon, Stanford - At-Large selection