May 24, 2005 - ITA Division II Women's Final Rankings
Team
1. Armstrong Atlantic State                     
2. BYU-Hawaii                                
3. Valdosta State                              
4. Barry                                         
5. West Florida                                
6. Lynn                                             
7. Columbus State                            
8. Abilene Christian                         
9. North Florida                               
10. Rollins                                         
11. UC-San Diego                              
12. UH-Hilo                                       
13. Georgia College                           
14. USC Upstate                                 
15. Northwood                                   
16. Florida Southern                        
17. Midwestern State                         
18. Ferris State                                   
19. North Alabama                             
20. Hawaii Pacific                    
21. Erskine                                
22. Nova Southeastern                      
23. St. Edward's                           
24. Kutztown                               
25. Northeastern State                        
26. Clayton State                                
27. Millersville                                  
28. Lincoln Memorial                        
29. Cal Poly Pomona                          
30. USC Aiken                                   
31. Cameron                                       
32. Northwest Missouri                     
33. Central Arkansas                          
34. Queens University Charlotte        
35. Tusculum                                      
36. Sonoma State                                
37. Eckerd                                          
38. Emporia State                               
39. Florida Gulf Coast                       
40. Delta State                                    

Singles

1. Jing Jing Liu, BYU-Hawaii              
2. Adrienn Hegedus, BYU-Hawaii              
3. Luisa Cowper, Armstrong                  
4.  Diana Gherghi, Columbus State          
5.  Eva Petschnig, Valdosta                     
6.  Julia Gandia, Clayton State                          
7.  Ildiko Csordas, Barry                                                              
8.  Diana Nazaruk, Armstrong                  
9.  Johanna Dahlback, Armstrong      
10. Tetyana Bula, BYU-Hawaii
11. Nicole Plikat, West Florida  
12. Masha Bayser, Lynn               
13. Ann Corten, Valdosta                     
14. Greta Trotman, Barry              
15. Dasha Segenechuk, East Central                
16.  Petra Teller, BYU-Hawaii              
17. Linda Mrkic, Florida Southern
18. Medini Sharma, Grand Canyon            
19. Manuela Emmrich, Armstrong                  
20. Tasi Purcell, Rollins                       
21. Nikita Bhardwaj, Grand Canyon
22. Molly Basha, Ferris State
23. Annika Biro, Valdosta State
24. Dehlia Feliz, Cal Poly Pomona
25. Eva Papastratities, West Florida
26. Yevgenia Barysheva, North Florida
27. Victoria Weltz, Lynn
28. Holly McKee, Northeastern State
29. Marnie Mahler, Rollins
30. Anna Shchupak, Georgia College
31. Sue Rossano, Northwood
32. Helena Sokolova, Lincoln Memorial
33. Tsippy Waterman, Nova Southeastern
34. Gurianna Korinihona, BYU-Hawaii
35. Inga Ziemina, Ouachita Baptist
36. Andrea Kostricova, Lynn
37. Marianna Melo, USC Upstate
38. Kerstin Kloeffer, Kutztown
39. Gena Lindsay, Northwest Missouri
40. Liliana Hung, North Florida
41. Dragana Ilic, Lynn
42. Katalin Nagy, CS Bakersfield
43. Ana Maria Zuleta, Barry
44. Alicia Cummings, Tarleton State
45. Jennifer Joy, CS San Bernadino
46. Zuzanna Valekova, Columbus State
47. Mai Fujii, UH-Hilo
48. Celine Martin, Georgia College
49. Sasha Solomon, Bryant
50. Marcela Bayon, Emporia State 

Doubles
1. Liu/Hegedus, BYU-Hawaii              
2. Gherghi/Valekova, Columbus
3. Cowper/Peaty, Armstrong                  
4. Gandia/Chergova, Clayton                                                           
5. Petschnig/Biro, Valdosta State
6. Purcell/Mahler, Rollins
7. Plikat/Papastratities, West Florida
8. Emmrich/Grage, Armstrong
9.  Bula/Teller, BYU-Hawaii
10. Csordas/Zuleta, Barry
11. Bayser/Kostricova, Lynn
12. Fujii/Lum-Tucker, UH-Hilo
13. Weltz/Ilic, Lynn
14. Hung/Stoppelli , North Florida
15. Feliz/Holmberg, Cal Poly Pomona
16. Beesley/Taylor, Abilene Christian
17. Siddiqui/Malinow, UC San Diego
18. Shchupak/Martin, Georgia College
19. Derizard/Goncalves, Northwood
20. Sharma/Bhardwaj, Grand Canyon
21. Palacios/Oliveira, St. Edward’s
22. Sertschnigg/Hudzikova, Lincoln Memorial      
23. Gribi/Waterman, Nova Southeastern
24. Eckart/Opilio, Millersville
25. Lindsay/Ramiriz, Northwest Missouri
Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: