May 24, 2005 - ITA Division II Men's Final Rankings
Team
1. West Florida
2. Armstrong Atlantic State
3. North Florida
4. Ouachita Baptist
5. Barry
6. Drury
7. Lynn
8. Valdosta State
9. Florida Gulf Coast
10. Rollins
11. USC-Upstate
12. Northwood
13. Eckerd
14. Florida Southern
15. Georgia C&SU
16. BYU-Hawaii
17. Abilene Christian
18. UC-San Diego
19. St. Edwards
20. Francis Marion
21. Midwestern St
22. Lincoln Memorial
23. Delta St
24. Cameron
25. Anderson
26. Southwest Baptist
27. Presbyterian
28. Augusta St
29. Columbus St
30. Incarnate Word
31. Barton
32. Rockhurst
33. UH-Hilo
34. Mt Olive
35. Ferris St
36. USC-Aiken
37. Lander
38. Concordia (NY)
39. Lees McRae
40. Kutztown
40. Tusculum

Singles               

1. Dante Cipulli - Southwest Baptist
2. Diego Zorzi - West Florida
3. Christoph Schneider - Valdosta St
4. Mattias Oddone - Drury
5. Eduardo Rincon - Valdosta St
6. Richard Stempnowski - Florida Gulf Coast
7. Eduardo Perreira - North Florida
8. Paulius Jurkenas - West Florida
9. Sebastian Losavio - Barry
10. Matt Umbers - Rollins
11. Aivarus Balzekas - Lynn
12. Kevin Taylor - Francis Marion
13. David Voravongsa - Delta St
14. Sebastian Niedermeyer - Eckerd
15. Thomas Hipp - Barry
16. Gaston Verna - Florida Southern
17. Christian Stolzec - Northwood
18. Artin Tafazoli - Abilene Christian
19. Neil Scantlebury - Georgia C&SU
20. Eduardo Morones - Lynn
21. Joey Capetillo - Florida Southern
22. Nicolas Legros - Lander
23. Gareth Dowdell - Rockhurst
24. Stefan Dumitrescu - USC-Upstate
25. Jose Terrera - North Florida
26. Dillon Porter - BYU-Hawaii
27. Jonas Mouly - West Florida
28. Jeremy Moitry - UH Hilo
29. Bryan Swatt - UC San Diego
30. Paul Ratchford - Presbyterian
31. Philippe Magat - Anderson
32. Razvan Druica - Columbus St
33. Juan Carlos Osorio - Florida Gulf Coast
34. Patrick Rittenauer - Barry
35. Carlos Fernandez - Cameron
36. Dante Bottini - Drury
37. Chatwinder Singh - Francis Marion
38. Peter Veselovsky - Dowling
39. Sebastian Foka - Wayne St
40. Erick Siqueira - Georgia C&SU
41. Clifford Giel - Florida Tech
42. Ross Johnson - Indianapolis
43. Vagen Akapian - Ouachita Baptist
44. Diego Sist - USC-Upstate
45. Christoph Sundermeier - Northwood
46. Dale White - Armstrong Atlantic St
47. Joe Epkey - Southern Indiana
48. Emilian Rabin - Ouachita Baptist
49. Jason Cole - Ferris St
50. William Jacome - Nebraska-Kearny
50. Matay Pampulov - Hawaii Pacific

Doubles

1. Hipp / Rittenauer - Barry
2. Laucht / Rincon - Valdosta St
3. Jurkenas / Vergara - West Florida
4. Gomez / Umbers - Rollins
5. Fezjula / Oddone - Drury
6. Macko / Morones - Lynn
7. Jendelund / White - AASU
8. Cipulli / Nortje - Southwest Baptist
9. Escallon / Gomes - North Florida
10. Kim / Porter - BYU-Hawaii
11. Molden / Spector - UC San Diego
12. Dwivedi / Ratchford - Presbyterian
13. Pastrello / Stempnowski - Florida Gulf Coast
14. Akapian / Rabin - Ouachita Baptist
15. Scantlebury / Yamauti - Georgia C&SU
16. Pasquet / Voravongsa - Delta St
17. Singh / Taylor - Francis Marion
18. Druica / Gallegos - Columbus St
19. Sist / Ureta - USC-Upstate
20. Cole / Hoch - Eckerd
21. Neidermeyer / Vujovic - Eckerd
22. Giel / Kessler - Florida Tech
23. Intriago / Meza - Augusta St
24. Castanheira / Horan - Lees McRae
25. Broek / Sundermeier - Northwood
Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: