Division II Women - National March 27, 2011

Division II Women - National      
Administered by the ITA              
March 27, 2011
 

TEAM

1. Armstrong Atlantic

2. BYU-Hawaii
3. Lynn
4. Barry
5. Hawaii Pacific
6. Abiliene Christian
7. West Florida
8. Columbus State
9. Rollins
10. Flagler
11. Florida Southern
12. Clayton State
13. Cal U of PA
14. Francis Marion
15. Grand Canyon
16. Grand Valley State
17. UC San Diego
18. Cameron
19. Cal State Stanislaus
20. Nova Southeastern
21. Northeastern
22. Concordia (NY)
23. Florida Tech
24. St. Edwards
25. Northwood
26. Georgia College
27. Saint Leo
28. Queens (NY)
29. Southern New Hampshire
30. Midwestern State
31. Augustana
32. Wingate
33. Tarleton
34. Delta State
35. Augusta State
36. Palm Beach Atlantic
37. Upper Iowa
38. Indiana University of PA
39. Slippery Rock
40. St. Cloud
41. Drury
42. Ferris State
43. Incarnate Word
44. Wayne State
45. Dallas Baptist
46. Ashland
47. Erskine
48. Sonoma
49. Academy of Arts
50. Tampa

SINGLES
1. Annie Hwang (BYU-Hawaii)
2. Yuan Jia (BYU-Hawaii)
3. Julia Mongin (Abiliene Christian)
4. Elwen Li (BYU-Hawaii)
5. Alida Muller-Welhau (Armstrong Atlantic)
6. Zora Vickova (Hawai Pacific)
7. Magdalena Ekert (Lynn)
8. Barbi Pocza (Barry)
9. Elenora Ianozzi (Lynn)
10. Isabella Reich (Lynn)
11. Barbora Krtickova (Armstrong Atlantic)
12. Ioana Ivan (Lynn)
13. Jessica Yanoff (Lynn)
14. Aleksandra Filipovski (Armstrong Atlantic)
15. Jaclyn Walker (Abilene Christian)
16. Jitka Gavdunova (Francis Marion)
17. Marharet Junker (Rollins)
18. Tracy Castillo (Columbus State)
19. Viktorya Semrodenko (Clayton State)
20. Tina Ronel (Armstrong Atlantic)
21. Taylor Brewster (West Florida)
22. Amber Chandronnait (Southern New Hampshire)
23. Amanda Moberg (Cameron)
24. Katie White-Clayton
25. Verena Preikschas CSU Stanislaus
26. Katarina Huba (FIT)
27. Christy Lau (Cal State LA)
28. Katharina Mittag (Grand Canyon)
29. Roshini Luthra (Rollins)
30. Anna Pieschl (Cal of PA)
31. Agnese Rozite (Florida Southern
32. Sabine Goge (Florida Southern)
33. Angie Wershel (Barry)
34. Celina Goetti (HPU)
35. Lorianne Favoretto (Columbus State)
36. Yanita Arnaudova (Chaminade)
37. Jade Pondicas (Cal of PA)
38. Dana Carollo (Sonoma State)
39. Kukanda Phukchampa (Academy of Arts)
40. Joanna Szymczyk (Armstrong Atlantic)
41. Amy Andersen (Colorado Christian
42. Ielyzaveta Rybakova (HPU)
43. Laura Mocodeanu (Queens, NY)
44. Mona Blauen (Francis Marion)
45. Maureen Rielley (Rockhurst)
46. Kathleen Henry (Armstrong Atlantic)
47. Zsofia Kranczicki (Lewis)
48. Ola Roberts (Concordia)
49. Hannah Kelley (Abilene Christian)
50. Moak Singh (Southwest Baptist)

DOUBLES
1. Jia/Li (BYU-Hawaii)
2. Pocza/Wershel (Barry)
3. Muller-Wehlau/Kritckova (Armstrong Atlantic)
4. Ianozzi/Ivan (Lynn)
5. Ekert/Reich (Lynn)
6. Preikschas/Eng (Cal State Stanislaus)
7. Vickova/Goetti (Hawaii Pacific)
8. Roberts/Plevako (Concordia)
9. Blauen/Gavdunova (Francis Marion)
10. Krommelova/Semyrodenko (Clayton State)
11. Van Rensburg/Odell-Michels (Midwestern State)
12. Mongin/Walker (Abiliene Christian)
13. Favoretto/Johnson (Columbus State)
14. Ronel/Henry (Armstrong Atlantic)
15. Pfeiffer/Proctor-Flagler
16. Rozite/Goge (Florida Southern)
17. Hwang/Porter (BYU Hawaii)
18. Cerceletti/White (Clayton State)
19. Nagel/Braun (VSU)
20. Pieschl/Pondicas (Cal of PA)
21. Baines/Brewster (West Florida)
22. Arnaudova/Kondo (Chaminade)
23. Lau/McShane (Cal State LA)
24. Perrotte/Banis (UCSD)
25. Gill/Goranskaya (Wayne State)

Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: