Division II Women - National - March 30, 2010

Division II Women - National  
Administered by the ITA  
March 30, 2010

TEAM

1. Armstrong Atlantic
2. Lynn
3. BYU-Hawaii
4. Barry
5. Columbus State
6. Valdosta State
7. Abilene Christian
8. California of PA
9. Rollins
10. West Florida
11. Hawaii Pacific
12. Clayton State
13. Francis Marion
14. Florida Southern
15. UC San Diego
16. Northeastern State, OK
17. Northwood, MI
18. Drury
19. Cal State Stanislaus
20. Tarleton State
21. Florida Tech
22. Flagler
23. Incarnate Word
24. Central Oklahoma
25. Cal Poly Pomona
26. St. Edwards
27. Nova Southeastern
28. Delta State
29. Augusta State
30. Georgia College
31. Grand Valley State
32. Lander
33. Cameron
34. Palm Beach Atlantic
35. Sonoma State
36. Midwestern State
37. Queens College, NY
38. Cal State LA
39. Dallas Baptist
40. Queens University, NC
41. Northwest Missouri
42. Chaminade
43. Bloomsburg
44. Slippery Rock
45. Concordia, NY
46. Grand Canyon
47. Erskine
48. Wayne State
49. Dixie
50. St. Cloud State

SINGLES
1. Elwen Li - BYU-Hawaii
2. Sona Novakova - Armstrong Atlantic
3. Yuan Jia - BYU-Hawaii
4. Alida Muller-Wehlau - Armstrong Atlantic
5. Barbi Pocza - Barry
6. Natali Gumbrecht - Valdosta
7. Katerina Jiskrova - Lynn
8. Senka Softic - Florida Southern
9. Zora Vlckova - Hawaii Pacific
10. Tereza Sykorova - Francis Marion
11. Roshni Luthra - Rollins
12. Angie Werschel - Barry
13. Paulina Ojeda - West Florida
14. Natalia Ramos - FIT
15. Holly Fleming - Rollins
16. Magdalena Eckert - Lynn
17. Raphaelle Durante - Valdosta
18. Eleonora Ianozzi - Lynn
19. Tina Ronel - Armstrong Atlantic
20. Jutta Bornefeld - Cal of PA
21. Gabriela Kovacs - Armstrong Atlantic
22. Loriane Favoretto - Columbus State
23. Christy Lau - Cal Poly Pomona
24. Tracy Castillo - Columbus State
25. Barbera Oliveira - West Florida
26. Verena Preikschas - CSU Stanislaus
27. Martina Beckmann - Armstrong Atlantic
28. Anatassiya Zherdeva - Cal of PA
29. Amanda Moberg - Cameron
30. Jaclyn Walker - Abilene Christian
31. Amber Chandronnait - Southern New Hampshire
32. Darina Berkova - Northwood, MI
33. Zuzanna Osinka - Northeastern State
34. Jitka Gavdunova - Francis Marion
35. Dora Kiss - Cal State LA
36. Sabina Baberadova - Francis Marion
37. Katie White - Clayton State
38. Vanessa Reibstein - Cal State Stanislaus
39. Julia Mongin - Abilene Christian
40. Yulia Kashelkina - Barry
41. Kathleen Henry - Armstrong Atlantic
42. Hanane Toumi - Columbus State
43. Viktorya Semyrodenko - Clayton State
44. Sharon Gill - Wayne State
45. Katia Bon - Drury
46. Adriana Jaskova - Tarleton State
47. Julia Arguello - East Central
48. Diane Danna - Georgia College
49. Emina Spirtovic - Northeastern State
50. Alina Stanila - Cal of PA

DOUBLES
1. Li/Jia - BYU Hawaii
2. Baberadova/Sykorova - Francis Marion
3. Beckmann/Muller-Wehlau - Armstrong Atlantic
4. Novakova/Kovacs - Armstrong Atlantic
5. Jiskrova/Ekert - Lynn
6. Pocza/Kashelkina - Barry
7. Gumbrecht/Bees - Valdosta State
8. Baines/Brewster - West Florida
9. Preikschas/Eng - CS Stanislaus
10. Osinka/Spirtovic - Northeastern St.
11. Favoretto/Toumi - Columbus St.
12. Cseh/Vlckova - Hawaii Pacific
13. Gavdunova/Blauen - Francis Marion
14. Semyrodenko/White - Clayton State
15. Softic/Rozite - Florida Southern
16. Walker/Pavlin - Abilene Christian
17. Kowalski/Stanilla - Cal of PA
18. Junker/Ragsdale - Rollins
19. Ianozzi/Yanoff - Lynn
20. Werschel/Fiocca - Barry
21. Henry/Ronel - Armstrong Atlantic
22. Kiefer/Castillo - Columbus State
23. Tomkins/Rachel - St. Edwards
24. Johnston/Trout - Grand Valley State
25. Ikeda/Porter - BYU-Hawaii

Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: