Division II Women - National - June 2, 2010 (FINAL)

Division II Women - National
Administered by the ITA  
June 2, 2010


TEAM
  1. Armstrong Atlantic
  2. BYU-Hawaii
  3. Barry
  4. Lynn
  5. Valdosta State
  6. West Florida
  7. Hawaii Pacific
  8. Abilene Christian
  9. Clayton State
  10. California of PA
  11. Rollins
  12. Columbus State
  13. Francis Marion
  14. Florida Southern
  15. UC San Diego
  16. Northwood
  17. Flagler
  18. Cal State Stanislaus
  19. Northeastern State
  20. Florida Tech
  21. Grand Valley State
  22. Cal Poly Pomona
  23. Drury
  24. Incarnate Word
  25. Cameron
  26. Tarleton State
  27. Augusta State
  28. Georgia College
  29. Central Oklahoma
  30. Slippery Rock
  31. Nova Southeastern
  32. Delta State
  33. Concordia College, NY
  34. Midwestern State
  35. Palm Beach Atlantic
  36. Queens College, NY
  37. Sonoma State
  38. Cal State LA
  39. Wayne State
  40. Chaminade
  41. St. Edwards
  42. St. Cloud
  43. Ferris State
  44. Washburn
  45. Northwest Missouri
  46. Bloomsburg
  47. Queens University, NC
  48. Nebraska-Kearney
  49. Southern New Hampshire
  50. Augustana College

SINGLES

  1. Yuan Jia   BYU-Hawaii
  2. Sona Novakova  Armstrong Atlantic
  3. Alida Muller-Wehlau Armstrong Atlantic
  4. Elwen Li   BYU-Hawaii
  5. Barbi Pocza   Barry
  6. Natali Gumbrecht  Valdosta
  7. Katerina Jiskrova  Lynn
  8. Zora Vlckova  Hawaii Pacific
  9. Senka Softic  Florida Southern
  10. Tereza Sykorova  Francis Marion  
  11. Barbera Oliveira  West Florida
  12. Roshni Luthra  Rollins
  13. Angie Werschel  Barry
  14. Natalia Ramos  FIT
  15. Magdalena Eckert  Lynn
  16. Jaclyn Walker  Abilene Christian
  17. Dora Kiss   Cal State LA
  18. Raphaelle Durante  Valdosta
  19. Jutta Bornefeld  Cal of PA
  20. Agnese Rozite  Florida Southern
  21. Verena Preikschas  CSU Stanislaus
  22. Julia Mongin  Abilene Christian
  23. Christy Lau   Cal Poly Pomona
  24. Eleonora Ianozzi  Lynn
  25. Tina Ronel   Armstrong Atlantic
  26. Paulina Ojeda  West Florida
  27. Holly Fleming  Rollins
  28. Gabriela Kovacs  Armstrong Atlantic
  29. Amber Chandronnait Southern New Hampshire
  30. Darina Berkova  Northwood, MI
  31. Zuzanna Osinka  Northeastern State
  32. Chrisite Pagatpatan  UH Hilo
  33. Martina Beckmann  Armstrong Atlantic
  34. Katie White   Clayton State
  35. Sabina Baberadova  Francis Marion
  36. Loriane Favoretto  Columbus State
  37. Jitka Gavdunova  Francis Marion
  38. Amanda Moberg  Cameron
  39. Diane Danna  Georgia College
  40. Viktorya Semyrodenko Clayton State
  41. Taylor Brewster  West Florida
  42. Tracy Castillo  Columbus State
  43. Laura Handy  Slippery Rock
  44. Sharon Gill   Wayne State
  45. Natalie Varnay  UC San Diego
  46. Vanessa Reibstein  CS Stanislaus
  47. Yuka Kondo  Chaminade
  48. Kathleen Henry  Armstrong Atlantic
  49. Ivanna Krommelova Clayton State
  50. Maureen Reilley  Rockhurst

DOUBLES

  1. Beckmann/Muller-Wehlau Armstrong Atlantic
  2. Li/Jia    BYU Hawaii
  3. Pocza/Kashelkina  Barry
  4. Baberadova/Sykorova  Francis Marion
  5. Walker/Mongin   Abilene Christian
  6. Jiskrova/Ekert   Lynn
  7. Gumbrecht/Bees  Valdosta State
  8. Novakova/Kovacs  Armstrong Atlantic
  9. Baines/Brewster  West Florida
  10. Junker/Ragsdale  Rollins
  11. Cseh/Vlckova   Hawaii Pacific
  12. Softic/Rozite   Florida Southern
  13. Osinka/Spirtovic  Northeastern
  14. Varnay/Bains    UC San Diego
  15. Durante/Trautman  Valdosta State
  16. Preikschas/Rebstein  CS Stanislaus
  17. Gavdunova/Blauen  Francis Marion
  18. Salame/Yanoff   Lynn
  19. Semyrodenko/White  Clayton State
  20. Favoretto/Toumi  Columbus St.
  21. Ramos/Grief   Florida Tech
  22. Druker/Goldsmith  Queens, NY
  23. Porter/Ikeda   BYU-Hawaii
  24. Johnston/Trout   Grand Valley State
  25. Moberg/PuckHaber  Cameron
Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: