JUCO Women National Rankings (Nov. 7)

Team

1. Hillsborough Community College Tampa, Florida
2. Lee College Baytown, Texas
3. Tyler Junior College Tyler, Texas
4. Collin County Community College Plano, Texas
5. Florida Community College-Jacksonville Jacksonville, Florida
6. Seminole State College Seminole, Oklahoma
7. Abraham Baldwin Agricultural College Tifton, Georgia
8. St. Petersburg College St. Petersburg, Florida
9. North Central Texas College Gainesville, Texas
10. Cowley County Community College Arkansas City, Kansas
11. Meridian Community College Meridian, Mississippi
12. Seward County Community College Liberal, Kansas
13. Laredo Community College Laredo, Texas
14. Eastern Arizona College Thatcher, Arizona
15. Central Florida Community College Ocala, Florida
16. University of Arkansas-Fort Smith Fort Smith, Arkansas
17. Grand Rapids Community College Grand Rapids, Michigan
18. Kalamazoo Valley Community College Kalamazoo, Michigan|
19. Temple College Temple, Texas
20. Hinds Community College Raymond, Mississippi
21. Mississippi Gulf Coast Community College Gulfport, Mississippi
22. Snead State Community College Boaz, Alabama
23. Glendale Community College Glendale, Arizona
24. Johnson County Community College Overland Park, Kansas

Singles

1. Olivia Howlett Hillsborough C.C.
2. Nadia Lee Lee College
3. Lorraine Favoretto Laredo C.C.
4. Barbara Oliviera Seminole St. C.C.
5. Nadzeya Bondar Hillsborough C.C.
6. Anna Vavrik Meridian C.C.
7. Flavia Picano Laredo C.C.
8. Anna Zurek Tyler Junior College
9. Alex Glebova Florida C.C. – Jacksonville
10. Madeline Johnson St. Pete College
11. Frederique Sunstrum Lee College
12. Arina Yakoseva Florida C.C. – Jacksonville
13. Bethania Laan Central Florida C.C.
14. Cimen Soy North Central Texas College
15. Kate Mazackova Central Florida C.C.
16. Audrey Hernandez Lee College
17. Sureena Weir Tyler Junior College
18. Doballah Ghezylene Barton County C.C.
19. Rachel Rossi Marion Military
20. Melanie Viriyapunt Eastern Arizona
21. Katherine Kelly North Central Texas College
22. Cassandra Kleber Seminole State C.C.
23. Marie Liwuslili Collin County C.C.
24. Jaime Blackim Cowley County C.C.
25. Jaclyn Lahari Collin County C.C.
26. Kelly Sterling Meridian C.C.
27. Jo’Vonna Gaines North Central Texas College
28. Iris Rendon Tyler Junior College
29. Callie Woerner Collin County C.C.
30. Jessica Montemayor Cowley County C.C.
31. Reese Hall Temple College
32. Chelsea Creed Lee College
33. Casey Bulls Tyler Junior College
34. Charlotte Delvaux UA Fort Smith
35. Erin Boast Itawamba C.C.
36. Anelha Pehlic Glendale C.C.
37. Mariana Matias Seward County C.C.
38. Alejandra Garcia St. Pete College
39. Calli Robinson Abraham Baldwin Ag. College
40. Chad’e Scott Abraham Baldwin Ag. College
41. Katy Zaleski Hillsborough C.C.
42. Giannina Mulky Eastern Arizona
43. Courtney Spafford Hillsborough C.C.
44. Daria Ergorova Hinds C.C.
45. Faviola Wisnewsky Seward County C.C.
46. Dania Navarro St. Pete College
47. Tamra Bryson UA Fort Smith
48. Claudia Williams Central Florida C.C.
49. Talena Lorren Collin County C.C.
50. Eline Ferraira Hinds C.C.
51. Stephanie Fortney Kalamazoo Valley C.C.
52. Brittany Tobin Collin County C.C.
53. Jessica McAtee Florida C.C. - Jacksonville
54. Shawna Pohlers UA Fort Smith
55. Ellie Martin North Central Texas College
56. Lindsay Eddy Central Alabama C.C.
57. Juliana Boas Seward County C.C.
58. Ashton Hartley Meridian C.C.
59. Amanda Pettey Oakland C.C.
60. Raven Lewis Temple College
61. Lucia Andrade Tyler Junior College
62. Laure Bassi Hillsborough C.C.
63. Francesca Bassoo Lee College
64. Valerie Stevens Seward County C.C.
65. Brittany Underhill Central Florida C.C.
66. Emily McRae Collin County C.C.
67. Nicole TenBrink Grand Rapids C.C.
68. Jessica Cox St. Pete College
69. Kenzie McCullough UA Fort Smith
70. Michelle Farmer Florida C.C. - Jacksonville
71. Amy Isbell Tyler Junior College
72. Natalia Medina Cowley County C.C.
73. Katy Shoptaugh Meridian C.C.
74. Vanessa Molina Tyler Junior College
75. Taylor Holznecht Collin County C.C.
76. Christina Labarre Seminole State C.C.
77. Kelly Rittenhouse Tyler Junior College
78. Wrylie Finkle Cowley County C.C.
79. DJ Cunningham Seminole State C.C.
80. Shannon Franz Cowley County C.C.
81. Madelyn Lumpkin Tyler Junior College
82. Keri Beatty North Central Texas College
83. Lauren Smith Abraham Baldwin Ag. College
84. Julie Konwinski Grand Rapids C.C.
85. Leticia Tomb St. Pete College
86. Chelsey Lynn Florida C.C. - Jacksonville
87. Kelsey Harness Kalamazoo Valley C.C.
88. Jasmyne Smith Hillsborough C.C.
89. Emily Marinelli Oakland C.C.
90. Michelle Feenstr Grand Rapids C.C.
91. Elyse Reyes Florida C.C. - Jacksonville
92. Kesha McConha-Schultz Kalamazoo Valley C.C.
93. Kodi Bobo Central Alabama C.C.
94. Paige Palinkas Hillsborough C.C.
95. Vanessa Simoski Oakland C.C.
96. Brittany Johnson Kalamazoo Valley C.C.
97. Dallas Henderson Central Florida C.C.
98. Lindsay Farmer Grand Rapids C.C.
99. Lauren Chmielski Oakland C.C.
100. Taylor Miller Marion Military Institute
101. Courtney Diebold Kalamazoo Valley C.C.
102. Kadre Arnone Central Florida C.C.
103. Melissa Zuiderveen Grand Rapids C.C.
104. Kelly Bush Central Florida C.C.
105. Kayla Daughtrey Meridian C.C.
106. Tara Beacham St. Pete College
107. Lisa DeNardi Oakland C.C.
108. Sarah Gaddy Grand Rapids C.C.
109. Sherika Trader Hinds C.C.
110. Amy Willis Kalamazoo Valley C.C.
111. Jennifer Wagner Oakland C.C.

Doubles

1. Favoretto/ Picano Laredo C.C.
2. Blackim/Montemayor Cowley County C.C.
3. Howlett/Bondar Hillsborough C.C.
4. Lee/Sunstrum Lee College
5. Glebova/McAtee Florida C.C. – Jacksonville
6. Oliveira/Kleber Seminole State C.C.
7. Ferreira/Egorova Hinds Community College
8. Weir/Zurek Tyler Junior College
9. Laan/Mazackova Central Florida C.C.
10. Johnson/Garcia St. Pete College
11. Scott/Robinson Abraham Baldwin Ag. College
12. Lahari/Liwuslili Collin County C.C.
13. Kelly/Soy North Central Texas College
14. Bryson/McCullough UA Fort Smith
15. Bassoo/Hernandez Lee College
16. McRae/Woerner Collin County C.C.
17. Sterling/Hartley Meridian C.C.
18. Navarro/Cox St. Pete College
19. Williams/Underhill Central Florida C.C.
20. Matias/Wisnesky Seward County C.C.
21. Rendon/Bulls Tyler Junior College
22. Spafford/Zaleski Hillsborough C.C.
23. Gaines/Martin North Central Texas College
24. Rossi/Miller Marion Military Institute
25. Delvaux/Pohlers UA Fort Smith
26. Bassi/Smith Hillsborough C.C.
27. Armenta/Lewis Temple College
28. Isbell/Rittenhouse Tyler Junior College
29. Huynh/Creed Lee College
30. Holznecht/Tobin Collin County C.C.
31. Vavrik/Shptaugh Meridian C.C.
32. Medina/Finkle Cowley County C.C.
33. Cunningham/Smith Seminole State C.C.
34. Franz/Laner Cowley County C.C.
35. Torres/Lazano Seminole State C.C.
36. Stevens/Lowery Seward County C.C.
37. Bobo/Eddy Central Alabama C.C.
38. Boas/Larson Seward County C.C.
39. Fortney/Diebold Kalamazoo Valley C.C.
40. Lumpkin/Andrade Tyler Junior College
41. Tenbrink/Feenstra Grand Rapids C.C.
42. Pettey/Marinelli Oakland C.C.
43. Hancock/Smith Abraham Baldwin Ag. College
44. Konwinski/Zuiderveen Grand Rapids C.C.
45. Harness/ McConaha-Schultz Kalamazoo Valley C.C.
46. Trader/Melton Hinds C.C.
47. Simoski/Chmielski Oakland C.C.
48. Johnson/Lyngstad Kalamazoo Valley C.C.
49. Abrams/Leveret Central Alabama C.C.
50. Farmer/Uccello Grand Rapids C.C.
51. DeNardi/Wagner Oakland C.C.
52. Daughtrey/Massey Meridian C.C.

Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: