2008 Final Rankings - JC Women

Team  City, State
1. Hillsborough C.C.    Tampa, FL
2. Tyler Junior College   Tyler, TX
3. Lee College     Baytown, TX
4. Abraham Baldwin Ag. College  Tifton, GA
5. Collin County C.C.   Plano, TX
6. North Central Texas College  Gainesville, TX
7. Laredo C.C.     Laredo, TX
8. Florida C.C. - Jacksonville  Jacksonville, FL
9. Barton County C.C.   Great Bend, KS
10.  Meridian C.C.    Meridian, MS
11.  Seminole State College   Seminole, OK
12.  Kalamazoo Valley C.C.   Kalamazoo, MI
13.  Central Florida C.C.   Ocala, FL
14.  Eastern Arizona College   Thatcher, AZ
15.  Johnson County C.C.   Overland Park, KS
16.  Seward County C.C.   Liberal, KS
17. Temple College    Temple, TX
18.  Mississippi Gulfcoast C.C.  Gulfport, MS
19.  Central Alabama C.C.   Alexander City, AL
20.  University of Arkansas-Ft. Smith Fort Smith, AR
21. Snead State C.C.    Boaz, AL

Singles (rev. 5/27)
1. Monika Lalewicz    Abraham Baldwin Ag. College
2. Kasia Siwosz    Cowley County C.C.
3. Vanja Mikovic    Broward C.C.
4. Nachell Proctor    Hillsborough C.C.
5. Natalie Araya    Lee College
6. Ashley Irvin    Tyler Junior College
7. Jessica Mezo    Laredo C.C.
8. Lorraine Favoretta   Laredo C.C.
9. Nadia Solomon    N. Central Texas College
10. Le Nguyen Trang   Barton County C.C.
11. Laone Botshoma    Eastern Arizona
12. Raquel Castro    Central Florida C.C.
13. Sara Ancic     Seminole State C.C.
14. Alex Glebova    Florida C.C. - Jacksonville
15. Priscillia Villemond   Tyler Junior College
16. Kedi Magakgala    Abraham Baldwin Ag. College
17. Bridgette Carrillo   Hillsborough C.C.
18. Anna Djananova    Lee College
19. Cimen Soy     N. Central Texas College
20. Kate Mazakova    Central Florida C.C.
21. Alycia Le Merle    Meridian C.C.
22. Kateryne Chorna    Barton County C.C.
23. Karolina Porizkova   Cowley County C.C.
24. Marie Liwuslili    Collin County C.C.
25. Michelle King    Kalamazoo Valley C.C.
26. Anna Lobnitz    Temple College
27. Sarah Flores    Collin County C.C.
28. Mary Schering    Kalamazoo Valley C.C.
29. Fabiola Wisnesky   Seward County C.C.
30. Cassandra Kleber   Seminole State C.C.
31. Aurelie Meyer    Univ. of Arkansas - Ft. Smith
32. Stephanie Rodriguez   Lee College
33. Cisse Drame    Laredo C.C.
34. Elisa Leeder    Hillsborough C.C.
35. Ashley Longoria    Tyler Junior College
36. Kelly Sterling    Meridian C.C.
37. Eva Sambrano    Hillsborough C.C.
38. Maria Mendes    Univ. of Arkansas-Ft. Smith
39. Jacklyn Lahari    Collin County C.C.
40. Krista Bastien    Florida C.C. - Jacksonville
41. Ashton Hartley    Meridian C.C.
42. Sureena Weir    Tyler Junior College
43. Cally Woerner    Collin County C.C.
44. Claudia Voicu    Johnson County C.C.
45. Alex Mangum    Central Alabama C.C.
46. Sanela Dejanovic    Seward County C.C.
47. Shelly Barger    Johnson County C.C.
48. Lauren Grogan    Central Alabama C.C.
49. Nilsa Ramirez    Seminole State C.C.
50. Valerie Stevens    Seward County C.C.
51. Gina Solis     Collin County C.C.
52. Lindsey Jacobs    Abraham Baldwin Ag. College
53. Chade Scott    Abraham Baldwin Ag. College
54. Kylie George    N. Central Texas
55. Katherine Laine    Hillsborough C.C.
56. Iris Rendon    Tyler Junior College
57. Maria Herrera    Lee College
58. Jo'Vonna Gaines    N. Central Texas College
59. Nyska Etienne    Barton County C.C.
60. Karen Rodriguez    Laredo C.C.
61. Calli Robinson    Abraham Baldwin Ag. College
62. Andrea Villasana    Lee College
63. Morgan Mericle    Kalamazoo Valley C.C.
64. Erica Herrera    Seward County C.C.
65. Audrey Hernandez   Lee College
66. Mandy Bowling    Collin County C.C.
67. Brittney Bowden    Hillsborough C.C.
68. Gina Lindsay    Florida C.C. - Jacksonville
69. Danielle Cochran    N. Central Texas College
70. Kelly Rittenhouse   Tyler Junior College
71. Kesha McConaha-Schultz  Kalamazoo Valley C.C.
72. Nicole Hall    Abraham Baldwin Ag. College

Doubles (rev. 5/27)
1. Favoretta / Mezo    Laredo C.C.
2. Araya / Djanova    Lee College
3. Siwosz / Porizkova   Cowley County C.C.
4. Lalewicz / Magakgala   Abraham Baldwin Ag. College
5. Mikovic / Jiraskova   Broward C.C.
6. Trang / Chorna    Barton County C.C.
7. Ancic / Kleber    Seminole State C.C.
8. Le Merle / Hartley   Meridian C.C.
9. Villemond / Irvin    Tyler Junior College
10. Castro / Mazackova   Central Florida C.C.
11. Proctor / Leeder    Hillsborough C.C.
12. Solomon / B. George   N. Central Texas College
13. Glebova / McAtee   Florida C.C. - Jacksonville
14. Bowling / Lorren    Collin County C.C.
15. Gaines / K. George   N. Central Texas College
16. Lahari / Woerner    Collin County C.C.
17. Lobnitz / Escobedo   Temple College
18. Longoria / Weir    Tyler Junior College
19. Bastien / Farmer    Florida C.C. - Jacksonville
20. Drame / Rodriguez   Laredo C.C.
21. Rodriguez / Herrera   Lee College
22. Scott / Robinson    Abraham Baldwin Ag. College
23. Grogan / Mangum  Central Alabama
24. Carrillo / Zaleski    Hillsborough C.C.
25. Sambrano / Laine   Hillsborough C.C.
26. Etienne / Schmidt   Barton County C.C.
27. Rendon / Rittenhouse   Tyler Junior College
28. Soy / Cochran    N. Central Texas College
29. Jacobs / Anglin    Abraham Baldwin Ag. College
30. Villasana / Hernandez   Lee College

 

Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: