2009 Division II Award Winners
Division II Women
AWARD Coach of the Year (Women)
EAST Alex Wong, Bentley University
ATLANTIC Shari Reed, University of Charleston
SOUTHEAST Simon Earnshaw, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Mike Perez, Lynn University
MIDWEST Zane Colestock, Northwest University
CENTRAL Dan MacDonald, Mesa State College
SOUTH CENTRAL Russell Sterns, St. Edward's University
WEST Liz LaPlante, University of California-San Diego
AWARD Asst Coach of Yr (Women)
EAST Kylene Murray, Concordia College/NY
ATLANTIC MC Liberatore, University of Charleston
SOUTHEAST David Secker, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Guillerme Jasmin, University of West Florida
MIDWEST No nominee
CENTRAL Larry Sundby, St. Cloud State University
SOUTH CENTRAL John Walker, Abilene Christian University
WEST Timmer Willing, University of California-San Diego
AWARD Arthur Ashe (Women)
EAST Andrea Hollot, Bentley University
ATLANTIC Laura Sulllivan, Bloomsburg University
SOUTHEAST Amanda Bartlett, Carson-Newman College
SOUTH Natalia Ramos, Florida Institute of Technology
MIDWEST Megan Farley, University of Indianapolis
CENTRAL Renee Demianew, Mesa State College
SOUTH CENTRAL Chrissie Cooper, Tarleton State University
WEST Ina Dan, University of California-San Diego
AWARD Senior Player (Women)
EAST Somadi Druker, Concordia College/NY
ATLANTIC Helena VanEysendeyk, California University of PA
SOUTHEAST Eva Petschnig, Columbus State University
SOUTH Suzana Cavalcante, University of West Florida
MIDWEST Audrey Koopsen, Grand Valley State University
CENTRAL Marina Buggenco, Minnesota State University-Mankato
SOUTH CENTRAL Irene Squillaci, Abilene Christian University
WEST Anastasia Ageychik, Hawaii Pacific University
AWARD Player to Watch (Women)
EAST Cristina Oliveira, Concordia College/NY
ATLANTIC Laura Handy, Slippery Rock University
SOUTHEAST Alida Muller-Wehlau, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Senka Softic, Florida Southern College
MIDWEST Sharon Gill, Wayne State University
CENTRAL Katie-Mary Outhwaite, University of Nebraska-Kearney
SOUTH CENTRAL Julia Arguello, East Central University
WEST Eve Castaing, University of Hawaii-Hilo
AWARD Rookie Player (Women)
EAST Kara Murphy, Bentley University
ATLANTIC Alina Stanila, California University of Pennsylvania
SOUTHEAST Sona Novakova, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Caroline Wendling, Barry University
MIDWEST Katia Bon, Drury University
CENTRAL Kaitlan Sera, Mesa State College
SOUTH CENTRAL Audrey Tompkins, St. Edwards University
WEST Yuan Jia, Brigham Young University-Hawaii
Division II Men
AWARD Coach of the Year (Men)
EAST Craig Schwartz, Queens College
ATLANTIC Shari Bucklin-Webber, Millersville University
SOUTHEAST Steve Barsby, Georgia College & State University
SOUTH George Samuel, Barry University
MIDWEST Carolina Mayorga-Perry, Rockhurst University
CENTRAL Jerry Anderson, St. Cloud State University
SOUTH CENTRAL James Helvey, Cameron University
WEST Kula Oda, University of Hawaii-Hilo
AWARD Asst Coach of Yr (Men)
EAST Dan Rockhill, Concordia College/NY
ATLANTIC Rashko Patnikov, West Virginia Wesleyan College
SOUTHEAST David Secker, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Denis Riegraf, Lynn University
MIDWEST Dustin Perry, Rockhurst University
CENTRAL Larry Sundby, St. Cloud State University
SOUTH CENTRAL Simon Boyce, St. Edward's University
WEST Timmer Willing, University of California-San Diego
AWARD Arthur Ashe (Men)
EAST Michael Dolan, Bentley University
ATLANTIC Daniel Lobo, West Virginia Wesleyan College
SOUTHEAST Edward Horne, University of South Carolina-Aiken
SOUTH Jonathan Hanna, Florida Institute of Technology
MIDWEST JD Greenlee, University of Indianapolis
CENTRAL Nick Provenza, Mesa State College
SOUTH CENTRAL Hutton Jones Jr., Abilene Christian University
WEST Vincent Nguyen, University of California-San Diego
AWARD Senior Player (Men)
EAST Henning Ruenz, Concordia College/NY
ATLANTIC Lukas Labitsch, Kutztown University
SOUTHEAST Erick Siquiera, Georgia College & State University
SOUTH Julien Carsuzaa, Lynn University
MIDWEST Adam Bales, Rockhurst University
CENTRAL Sascha Ruckelshausen, Metropolitan State College
SOUTH CENTRAL Daniel Pazos, Cameron University
WEST Hendrik Bode, Hawaii Pacific University
AWARD Player to Watch (Men)
EAST Tim Fayed, Stonehill College
ATLANTIC Alvaro Ochoa, West Virginia Wesleyan College
SOUTHEAST Oshada Wijemanne, Francis Marion University
SOUTH Emanuel Fraitzl, Barry University
MIDWEST Ben Newell, Rockhurst University
CENTRAL Shane Ecklund, St. Cloud State University
SOUTH CENTRAL Diego Trojano, Cameron University
WEST Kevin Tamura, University of Hawaii-Hilo
AWARD Rookie Player (Men)
EAST Andrey Boldarev, Concordia College/NY
ATLANTIC Jandir Junior, West Liberty State College
SOUTHEAST Eudaldo Bonet, Armstrong Atlantic State University
SOUTH Daniel Dueren, Valdosta State University
MIDWEST Frederic Schoelzel, Northwood University
CENTRAL Josh Raymond, University of Nebraska-Kearney
SOUTH CENTRAL Eldad Campbell, Abilene Christian University
WEST Sebastian Bader, Hawaii Pacific University
Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: