2009 NAIA Award Winners
*In 2009, the NAIA awards program was expanded to include both regional and national award winners.*
NAIA Men
AWARD Coach of the Year (Men)
REGION I (WEST) John Norton, Concordia University-CA
REGION II (CENTRAL) Jerry Hampton, Graceland University
REGION III (EAST) Dan Moster, Indiana Institute of Technology
REGION IV (SOUTH) Dave Paschal, Embry-Riddle Aeronautical University
AWARD Asst Coach of Yr (Men)
REGION I (WEST) Bryan Juinio, Fresno Pacific University
REGION II (CENTRAL) Jakub Smid, Oklahoma Christian University
REGION III (EAST) Aaron Browning, Georgetown College
REGION IV (SOUTH) J.J. Bogusewski, Savannah College of Art & Design
AWARD Arthur Ashe (Men)
REGION I (WEST) Jonatan Berhane, Lewis-Clark State College
REGION II (CENTRAL) Cody Pflugradt, William Jewell College
REGION III (EAST) Brandon Barger, Indiana Institute of Technology
REGION IV (SOUTH) Terry Richardson, Xavier University-Louisiana
AWARD Senior Player (Men)
REGION I (WEST) Florian Lemke, Vanguard University
REGION II (CENTRAL) Brett Waite, Graceland University
REGION III (EAST) Matias Carcamo, Georgetown College
REGION IV (SOUTH) Carlos Bes, Embry-Riddle Aeronautical University
AWARD Player to Watch (Men)
REGION I (WEST) Alex Gonzalez, Fresno Pacific University
REGION II (CENTRAL) Gustavo Schaefer, Oklahoma Baptist University
REGION III (EAST) Higor Silva, University of the Cumberlands
REGION IV (SOUTH) Mikhail Vaval, Xavier University-Louisiana
AWARD Rookie Player (Men)
REGION I (WEST) Janosch Apelt, Azusa Pacific University
REGION II (CENTRAL) Thomas Van Cauter, Oklahoma Christian University
REGION III (EAST) Mark Innes, Walsh University
REGION IV (SOUTH) Peter Francis, Embry-Riddle Aeronautical University
NAIA Women
AWARD Coach of the Year (Women)
REGION I (WEST) Neil Castro, Fresno Pacific University
REGION II (CENTRAL) Sue Dick, Oklahoma Baptist University
REGION III (EAST) Ryan Beigle, Ohio Dominican University
REGION IV (SOUTH) Clay Hightower, Berry College
AWARD Asst Coach of Yr (Women)
REGION I (WEST) Art Wilmore, Point Loma Nazarene University
REGION II (CENTRAL) David Treichel, Nebraska Wesleyan University
REGION III (EAST) Bill Beekman, Indiana Wesleyan University
REGION IV (SOUTH) Fina Primatic, Savannah College of Art & Design
AWARD Arthur Ashe (Women)
REGION I (WEST) Chelsea Gay, Lewis-Clark State College
REGION II (CENTRAL) Paige McKinney, Bethel College/Kansas
REGION III (EAST) Sarah Yost, Georgetown College
REGION IV (SOUTH) Sara Winters, Martin Methodist College
AWARD Senior Player (Women)
REGION I (WEST) Hana Jurcovicova, Vanguard University
REGION II (CENTRAL) Gabriela Nastasa, Oklahoma Christian University
REGION III (EAST) Emily Kerrick, Georgetown College
REGION IV (SOUTH) Natasha Yakimovich, Cumberland University
AWARD Player to Watch (Women)
REGION I (WEST) Kristin Strimple, Point Loma Nazarene University
REGION II (CENTRAL) Steffie Plaza, Southern Nazarene University
REGION III (EAST) Adrienne Bartlett, Georgetown College
REGION IV (SOUTH) Anastesia Opata, Xavier University-Louisiana
AWARD Rookie Player (Women)
REGION I (WEST) Jennifer Sher, Concordia University-CA
REGION II (CENTRAL) Paola Costa, Oklahoma Baptist University
REGION III (EAST) Germania Bedon, Taylor University
REGION IV (SOUTH) Stephanie Herz, Berry College
Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: