2010 D-I Women's Singles & Doubles Championship Qualifiers

2010_NCAA_Banner

2010 D-I Women's Singles & Doubles Championship Qualifiers

INDIANAPOLIS - The NCAA Division I Women’s Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2010 NCAA Division I Women’s Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 26-31 at the Dan Magill Tennis Complex in Athens, Georgia, following the conclusion of the team championship (May 20-25). The University of Georgia will serve as host.
All matches shall be the best of three sets. Regular scoring and a 12-point tiebreaker at six games all will be used for all matches.

Automatic qualification into the Division I singles championships will be awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA Top 125 for eligible/entered singles players. For conferences with more than one singles player within the ITA Top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee will apply the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences. All singles players must have a record of a minimum of 13 completed singles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

Automatic qualification into the Division I doubles championships will be awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA Top 60 for eligible/entered doubles teams. For conferences with more than one doubles team within the ITA Top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee will apply the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences. All doubles teams must have a record of a minimum of 10 completed doubles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

SINGLES

Automatic qualifications (19), listed alphabetically by conference:

Atlantic Coast Irina Falconi Georgia Tech
Big East Kristy Frilling Notre Dame
Big Ten Maria Mosolova Northwestern
Big 12 Lenka Broosova Baylor
Big West Jenifer Widjaja Pacific
Colonial Diana Nakic Georgia State
Conference USA Marta Lesniak SMU
Ivy Holly Cao Harvard
MAC Zaruhi Harutyunyan Akron
Missouri Valley Lutfiana Budiharto Wichita State
Mountain West McCall Jones Brigham Young
Northeast Selma Babic Long Island
Pacific-10 Jana Juricova California
Patriot Jurelle Mendoza Army
SEC Allie Will Florida
Southland Martina Rubesova Northwestern State
Sun Belt Ute Schnoy Denver
West Coast Jennifer Heinser San Francisco
WAC Anastasia Petukhova Fresno State

At-large selections (45), listed alphabetically by last name:

Mari Andersson California
Hilary Barte Stanford
Josipa Bek Clemson
Kristi Boxx Mississippi
Mallory Burdette Stanford
Venise Chan Washington
Fani Chifchieva Auburn
Marina Cossou California
Denise Dy Washington
Bianca Eichkorn Miami (Florida)
Aeriel Ellis Texas
Lauren Embree Florida
Nadine Fahoum Old Dominion
Nadja Gilchrist Georgia
Chelsey Gullickson Georgia
Lindsey Hardenbergh Virginia
Micaela Hein Arizona State
Noelle Hickey UCLA
Michaela Kissell Marshall
Danielle Lao Southern California
Sanaz Marand North Carolina
Lauren McCreless Florida State
Nina Munch-Soegaard TCU
Denise Muresan Michigan
Samantha Murray Northwestern
Kristina Nedeltcheva UNLV
Catherine Newman Vanderbilt
Ellah Nze Duke
Martina Pavelec Wake Forest
Elzé Potgieter Texas A&M
Alison Ramos Southern California
Irene Rehberger South Florida
Andrea Remynse UCLA
Maria Sanchez Southern California
Yasmin Schnack UCLA
Nina Secerbegovic Baylor
Pichittra Thongdach Boise State
Anouk Tigu Arkansas
Katrina Tsang North Carolina
Nazari Urbina Texas A&M
Laura Vallverdu Miami (Florida)
Caitlin Whoriskey Tennessee
Jackie Wu Vanderbilt
Reka Zsilinszka Duke
Ana Zubori South Carolina

ALTERNATES:
1. Alexa Guarachi Alabama
2. Elisabeth Fournier Washington State
3. Monica Milewski Colorado
4. Liudmila Vasilieva Washington State
5. Maria Sorbello Tennessee
6. Krista Damico Texas
7. Julia Trunk San Diego State
8. Marrit Boonstra Florida

Seeds 1-8:

1. Irina Falconi Georgia Tech
2. Jana Juricova California
3. Maria Sanchez Southern California
4. Hilary Barte Stanford
5. Lenka Broosova Baylor
6. Yasmin Schnack UCLA
7. Allie Will Florida
8. Laura Vallverdu Miami (Florida)

Seeds 9-16, listed alphabetically by last name:

Venise Chan Washington
Denise Dy Washington
Lauren Embree Florida
Kristy Frilling Notre Dame
Chelsey Gullickson Georgia
Maria Mosolova Northwestern
Anastasia Petukhova Fresno State
Caitlin Whoriskey Tennessee


DOUBLES

Automatic qualifications (16), listed alphabetically by conference:

Atlantic Coast Gabriela Mejia Laura Vallverdu Miami (Florida)
Atlantic Sun Valentina Galbarini Carolina de los Santos Stetson
Big East Kristy Frilling Kali Krisik Notre Dame
Big Ten Whitney Taney Rika Tatsuno Michigan
Big 12 Lenka Broosova Csilla Borsanyi Baylor
Big West Suzie Matzenauer Brittany Blalock Cal Poly
Colonial Nadine Fahoum Joanna Dobrowolska Old Dominion
C-USA Michaela Kissell Dominica Zaprazna Marshall
Ivy Taylor Marable Hilary Bartlett Princeton
Missouri Valley Delia Damaschin Stephanie Dalmacio Wichita State
Mountain West Katariina Tuohimaa Kayla Duncan TCU
Pacific-10 Lindsay Burdette Hilary Barte Stanford
SEC Caitlin Whoriskey Natalie Pluskota Tennessee
Southern Holly Dowse Emma Hayman College of Charleston
Sun Belt Sophia Bergner Ute Schnoy Denver
WAC Lauren Megale Pichittra Thongdach Boise State

At-large selections (16), listed alphabetically by institution:

Alexa Guarachi Courtney McLane Alabama
Mari Andersson Jana Juricova California
Josipa Bek Ina Hadziselimovic Clemson
Anna Redecsi Selma Salkovic DePaul
Marrit Boonstra Allie Will Florida
Chelsey Gullickson Nadja Gilchrist Georgia
Irina Falconi Sasha Krupina Georgia Tech
Sonja Molnar Merel Beelen Iowa
Karen Nijssen Kristi Boxx Mississippi
Sophie Grabinski Sanaz Marand North Carolina
Lauren Lui Elena Chernyakova Northwestern
Ana Zubori Dijana Stojic South Carolina
Melissa Koning Irene Rehberger South Florida
Andrea Remynse Yasmin Schnack UCLA
Sasha Kulikova Kathryn Talbert Wake Forest
Denise Dy Joyce Ardies Washington

ALTERNATES:

1. Caitlin Whoriskey * Maria Sorbello Tennessee
2. Lauren Embree Allie Will * Florida
3. Lauren Embree Anastasia Revzina Florida
4. Ina Hadziselimovic * Keri Wong Clemson
5. Rosalia Alda Zsofia Zubor Tennessee
6. Katrina Tsang Shinann Featherston North Carolina
7. Amanda Granson Ellah Nze Duke
8. Chelsea Preeg Jackie Wu Vanderbilt
9. Elzé Potgieter Nazari Urbina Texas A&M
10. Bianca Eichkorn Anna Bartenstein Miami (Florida)


* If a student-athlete would have been selected to the championship with two different partners, that
student-athlete has the ability to be an alternate in the draw with the other partner. This only comes
into play if the student-athlete not listed on both teams is unable to participate.

Seeds 1-4:

1. Caitlin Whoriskey Natalie Pluskota Tennessee
2. Lindsay Burdette Hilary Barte Stanford
3. Kristy Frilling Kali Krisik Notre Dame
4. Andrea Remynse Yasmin Schnack UCLA

Seeds 5-8, listed alphabetically by institution:

Josipa Bek Ina Hadziselimovic Clemson
Marrit Boonstra Allie Will Florida
Chelsey Gullickson Nadja Gilchrist Georgia
Gabriela Mejia Laura Vallverdu Miami (Florida)

Additional Information
  • Coaches Workspace
  • Players in the Pros
  • ITA Advantage - Member Discounts



  • Subscribe to the ITA Newsletter!
    Email: