> ITA Tennis Homepage > About ITA > Committees > Division I Regional Committees

2017-2018 Division I Men's Regional Committees

Region Committee School
Northwest Matt Anger (Chair) Washington

Eric Steidlmayer  UC Davis

Paul Goldstein Stanford

Steve Clark Eastern Washington

Ryan Redondo
Pacific

   
Southwest Tom Lloyd (Chair) Loyola Marymount

Marcelo Ferreira
Pepperdine

Grant Chen
UCLA

Nic Carless Cal Poly

Gene Carswell
San Diego State

Marty Davis
UCSB

   
Mountain Dan Oosterhaus (Chair) Air Force

Greg Patton Boise State

Ricardo Rubio
Denver

Roland Brateanu
Utah

Brad Ferreira Weber State

   
Texas Scott Shankles (Chair) Lamar

Kevin O'Shea
Texas A&M

Brett Masi
Texas Tech

Diego Benitez Texas-Arlington

David Roditi TCU

   
Central Andy Jackson (Chair) Arkansas

Davidson Kozlowski
Drake

Nick Crowell
Oklahoma

Danny Bryan
Wichita State

Jay Udwadia Oklahoma State

   
Midwest Ryan Sachire (Chair) Notre Dame

Brian Etzkin
Cleveland State

Gene Orlando
Michigan State

Brad Dancer
Illinois

Patrick Fisher
Northern Illinois

   
Northeast Chris Drake (Chair) Dartmouth

Rob Gendron
Bryant

Mehdi Rhazali
Drexel

Nick Ziezula Binghampton

Howie Endelman Columbia

   
Ohio Valley Pawel Gajdzik (Chair) Purdue

Parker Ross
Butler

Rex Ecarma
Louisville

Jimmy Borendame Middle Tennessee State

Paul Goebel Memphis

   
Atlantic Jim Thompson (Chair) Virginia Tech

Chris Garner
Navy

Houston Barrick Richmond

Derek Schwandt Liberty

Jeff Kader William & Mary

   
Carolina Ramsey Smith (Chair) Duke

Curtis Lawson
North Carolina Central

Josh Goffi South Carolina

Tony Bresky Wake Forest

Mait Dubois UNC Wilmington

   
Southern George Husack (Chair) Alabama

Toby Hansson
Ole Miss

Rahim Esmali
Samford

Mark Booras Tulane

Zubin Engineer Southern Miss

   
Southeast Manny Diaz (Chair) Georgia

CJ Weber
Florida Gulf Coast

Dwayne Hultquist Florida State

Ricardo Gonzalez Florida Atlantic

Eric Hayes Mercer

New Page 1


2016-2017 Division I Women's Regional Committees

Region Committee School
Northwest Ryan Stotland (Chair) Fresno State

Susie Campbell-Gross
University of Portland

Frankie Brennan Stanford

Alison Silverio
Oregon

Ben Cabell Santa Clara

   
Southwest Per Nilsson (Chair) Pepperdine

Greg Prudhomme
Grand Canyon University

Alison Swain
USC

Dianne Matias Cal State Fullerton

Simon Thibodeau UCSB

   
Mountain Nicole Kenneally (Chair) Colorado

Matt Iandolo
Utah

Sean McInerney
Utah State

Lauren Jones
BYU

Ivan Fernandez
UTEP

Brenda Vlasak
Northern Colorado

   
Texas Elizabeth Schmidt (Chair) Rice

Courtney Steinbock
Houston

Mark Weaver
Texas A&M

Howard Joffe
Texas

Todd Petty Texas Tech

   
Central Colin Foster (Chair) Wichita State

Michael Hegarty
Arkansas

Matt Tyler Bradley

Danielle Steinberg
Kansas State

Todd Chapman
Kansas

   
Midwest Brandon Padgett (Chair) Akron

Jay Louderback
Notre Dame

Ronni Bernstein
Michigan

Frank Polito
Cleveland State

Ryan Tomlinson
Western Michigan

   
Northeast Robert Dallis (Chair) Dartmouth

Glenn Marshall
UCONN

Libby McGovern Binghamton

Sanela Kunovac Penn

Nigel Bentley Boston College

   
Ohio Valley Alison Ojeda (Chair) Tennessee

Eric Toth
Cincinnati

Aleke Tsoubanos Vanderbilt

Jonatan Berhane Western Kentucky

Max Norris Ball State

   
Atlantic Tyler Thomson (Chair) William and Mary

Daria Panova Maryland

Keith Puryear Navy

Dominic Manilla Old Dominion

Mark Wesselink
Richmond

   
Carolina Jamie Ashworth (Chair) Duke

Elizabeth Anderson 
Elon

Brian Kalbas
North Carolina

Adam Herendeen
Furman

Tom Morris
East Carolina

   
Southern Mark Beyers (Chair) Mississippi

Lauren Spencer
Auburn

Jaco Keyser
South Alabama

David Vest
Samford

Daryl Greenan Mississippi State

   
Southeast Jason Marshall (Chair) Georgia State

Cristina Moros
USF

Jen Hyde
Florida State

Dave Balogh
Florida

Jeff Wallace
Georgia